Katina Falı

katina falı

Fal bakmak çok eski zamanlardan beri yaşamımızda olan gerek kendi kültürümüzde, gerekse de başka kültürlerden bize geçmesi sonucu daha yaygın bir hal alan yöntemdir. Günümüze gelinceye kadar fal da gelişimini sürdürse bile tamamen aynı kalmamıştır. Falın çeşitleri artmış ve hayatımıza farklı bakış açıları ile bakmamıza yardımcı olmuştur. Falın bu kadar önemli bir yer kaplıyor olması insanları fal hakkında araştırmalar yapmaya itmiştir.

Günümüze kadar fal çeşitlerinden bazıları adını unuttururken, bazıları ise falın odak noktasını oluşturur bir yapıda karşımıza çıkmıştır. Adını unutturmayan ve hala bakılan, araştırılan, en önemlisi de gizemi çözülmeye çalışan fallar arasında Katina Falı da bulunmaktadır. Biz de sizlere bugünkü yazımızda Katina Falı’nın tarihi gelişiminden ve merak edilen özelliklerinden söz etmeye çalışacağız.

Katina Falı Nasıl Ortaya Çıktı?

Katina Falı bundan uzun seneler önce hayatımıza giriş yapan bir fal çeşidi olmaktadır. Katina Falı’nın ortaya çıkışı ilk olarak İzmir ilimizde gerçekleşmektedir. Fal adını İzmir’de ikamet eden bir bayandan almaktadır ve bugüne kadar aynı ad ile gelmeyi başaran nadir fallar arasındaki yerini korumaktadır. İzmir’de ortaya çıkan Katina Falı’nın insanlık ile buluşmasına yardımcı olan grup ise büyücülerdir. İzmir’de yaşayan büyücülerin yaptıkları uğraşılar sonucunda ortaya çıktığı söylenen Katina Falı o zamandan bu zamanlara değin gelmeyi başarmıştır. Günümüzde nasıl ki İstanbul en büyük ticaret şehri ise; o zamanlar İzmir kozmopolit ve ticaretin merkeziydi. Büyücülerin yanı sıra İzmir’in kozmopolit yapısı da Katina Falı’nın ortaya çıkmasına yardım etmiştir.

Katina Falı’nın Özellikleri Nelerdir?

Katina Falı’nın ortaya çıkışını anlattıktan sonra şimdi sizlere bu falın öne çıkan özelliklerinden ve bakılış tarzından söz etmek istiyoruz. Fal ile ilgilenen insanlar Katina Falı’nı bilmeseler bile Tarot Falı’nı kesinlikle bilmektedirler. Bu yüzden sizden Katina Falı’nı anlatmak için Tarot Falı’nı hatırlamanızı istiyoruz. Bakılış özelliği açısından Tarot ile aynı olan ve kartlar ile bakılan fallar grubundadır. Konusu itibari ile sadece aşk için bakıldığını söyleyebiliriz. Ekonomik, iş durum ve aile hayatı ile baktırmak isteyenler Katina Falı yerine Tarot Falı’nı tercih etmeliler.

Katina Falı’nda Kartların Özellikleri Nelerdir?

Yazımızın başında da dediğimiz gibi büyücülerin katkısı sonucunda çıkan Katina Falı’nda Musevi’den Hıristiyan’a ve hatta Müslüman büyücülere kadar geniş kitle bulunmaktaydı. Bu falın kartlarında mitolojiden günümüze zihnimizde yer etmiş olan kahramanlar bulunmaktadır. Katina Falı bakan falcılar mitolojik kahramanların özelliklerini bilmekte ve bu kahramanların özelliklerinden yola çıkarak size falınızı bakmaktadır. Aşk yaşamınızdaki her noktaya değinen Katina Falı’nda element desteleri yer alıyor. Bu desteler diğer kartlardan ayrı bir yerde tutulmasına özen gösterilmelidir. Katina Falı’nda kartlar açılır, sonra element kartları açıklanarak sorular olumlu yönde ya da olumsuz yönde cevaplanır. Dolayısı ile de Tarot Falı’na bu yönde benzemektedir.